SEO trendy v roce 2020

11. 3. 2020

janostik

SEO

SEO

0

Po krátké odmlce jsem se opět pustil do SEO v pokročilé formě a tady je pár postřehů, které nás čekají v roce 2020. Jak to tak vypadá, bude to rok, kdy Google upřednostní webové stránky optimalizované na mobil před desktopem a opět zvýšený důraz na kvalitu obsahu, což je dlouhodobý trend.

Algoritmus BERT

BERT je algoritmus využívající pokročilých neuronových sítí, které jsou schopny zpracovávat informace a dále se z nich učit. Takže postupy, kdy se optimalizuje jen na vybrané klíčové slova, nebo sousloví zde již nebude tolik fungovat. Důraz je kladen na kvalitu obsahu.

Aktuálně BERT funguje jen v anglickém jazyce, nicméně lze očekávat jeho nasazení někdy koncem roku.

Kvalitní obsah co udrží návštěvníka

SEO není jen o nadpisech, kíčových slovech, odkazech a jiným obsahu. Je to o sinergii mezi optimálně napsaným obsahem a jeho atraktivností pro návštěvníka. Máteli super SEO text, po kterém neštěkne ani pes, tak chvála bohu, už máte konečně smůlu.

Google díky algoritmu BERT a jiným funkcím lépe rozpoznává obsah a ten si dává do souvislosti s chováním návštěvníka, takže čím déle obsah udrží čtenáře aktivního (delká setrváni na stránce, větší počet interakcí, atd.) tak vás za to Google odmění plusovými body.

Co to ve výsledku znamená? Musíte mít redaktora, který má základní znalosti SEO a umí psát atraktivní texty.

Uživatelská zkušenost (UX)

Do SEO dnes již neoddiskutovatelně spadá i chování uživatele. Personalizované výsledky jsou toho dlouhé roky výsledkem. Proto dbejte na správné rozmístění textů, interaktivních prvků, tlačítek atd. aby podporovali kvalitní zkušenost návštěvníka s vašim webem.

Jeden příklad za všechny je např. e-shopové menu. Některé kreativní výtvory grafiků totiž neznají meze. Ve snaze se odlišit odkonkurence, dostanete stylové menu, které je ale uživatelsky hůře ovladatelné. Opakem je zase menu navržené SEO specialistou, které vypadá vako výpis z Adwords našeptávače klíčových slov :). Nechte tyto dva lidi pracovat klidně pár dnů spolu a uvidíte, že se Vám vynaložený čas se vrátí zpět brzo zpět.

Optimalizace pro mobily

Největší změnu bych ale viděl v tom, že od 1.9.2020 Google začne upřednostňovat výsledky z mobilního vyhledávání před desktopovým. Co to znamená? Aktuálně Google, kromě jiného, přihlíží více k tomu, jak Vaše webová stránka funguje na stolním počítači a k tomu se po očku podíval na mobilní verzi webu. Podle toho si tak upravil svoje mínění. Od 1.9. se to ale mění. Hlavní bude to, jak máte optimalizovaný web na mobilu tzn. UX, grafika, velikost písmen, rychlost načítání atd. obecně vše co spadá pod mobile SEO a k tomu se vezme vliv desktopové verze.

Optimalizace pro mobily je kapitola sama o sobě, takže pro všechy majitelé webů je to velké POZOR!

Napadá mně ještě pár dalších věcí, o kterých bych se chtěl zmínit, ale to bych nechal až na druhý díl tohoto článku.